giriş yapüye ol

Piyasalar Nefes Alıyor

 

 

Piyasalarda FED rüzgarı esti…

FED’in tahvil alımlarını azaltmaması ile birlikte genişlemeci para politikasının devam edeceğini açıklaması sonrası başta gelişmekte olan ülke borsaları olmak üzere dünya borsalarında yükseliş, ülke para birimlerinde dolara karşı değerlenme ve tahvil faizlerinde düşüş yaşandı. Emtia fiyatlarında ise sert yükselişin ardından fiyatların dengelendiği görüldü.

Almanya’da DAX rekor kırarken, diğer Avrupa borsalarında da son 5 yılın en yüksek seviyelerini görüldü. Avrupa borsalarında %1’in üzerinde artış yaşanırken, Asya piyasalarında da endeksler son 4 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

ABD’de veriler beklentilerden iyi geldi…

 

ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 341.000 olan beklentilerin altında 309.000 kişi olarak açıklanırken, geçtiğimiz haftaki eyaletlerin veri giriş sıkıntılarının devam ettiği açıklandı.

2. el konut satışları ise faiz oranları yükselmeden alıma yönelme olması ile birlikte Ağustos ayında %2,6’lık düşüş beklentisine karşılık %1,7 artış göstererek 5,48 milyona yükseldi ve son 6,5 yılın zirvesine ulaştı. Ortalama konut fiyatlarında ise son 8 yılın zirvesine ulaşıldı.

Philadelphia FED imalat sanayii endeksi Ağustos ayındaki 9,3 seviyesinden Eylül ayında 10,0 olan beklentilerin üzerinde 22,3 ile 2,5 yılın zirvesi olan 22,3’e yükseldi.Öncü göstergeler ise Temmuz ayındaki %0,6’lık artışın ardından Ağustos ayında da %0,6’lık beklentinin üzerinde %0,7 artış gösterdi.

Cari işlemler açığı ise 2. çeyrekte 96,7 milyar dolarlık beklentinin hafif üzerinde 98,9 milyar dolar olarak açıklandı.

Beklentilerden daha iyi gelen veriler ile birlikte ABD borsaları dün zirve seviyelerinde %0,26’ya varan oranlarda sınırlı geri çekilme yaşadı.

IMF’ten FED’in kararına destek geldi…

IMF Başkanı Lagarde, global ekonomik büyümenin toparlanma işaretlerine rağmen sönük ve durgun olmaya devam ettiğini belirtirken FED’in adımına da destek verdi

Hindistan Merkez Bankası faiz oranlarında sürpriz artışa gitti…

Hindistan Merkez Bankası beklentilerin aksine faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %7,50’ye çıkarırken, Rupi’de değer kaybının hızlandığı, borsada ise satışların arttığı görülüyor.

İngiltere’de perakende satışlar beklentilerin aksine düşüş gösterdi…

Perakende satışlar Ağustos ayında %0,4’lük artış beklentisine karşılık %0,9 düşüş gösterirken, son 10 ayın en sert geri çekilmesi oldu.

 

Yukarıdaki analiz sitemizin yaptığı bir çalışma değildir, A1 Fx Capital şirketinden alıntıdır.

Forex ve CFD (contracts for differences) ticareti yüksek oranda kayıp riski içerir ve her yatırımcı için uygun olmayabilir.

saygılarımızla.

 

YASAL UYARI

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir.Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı tarafımız sorumlu tutulamaz. Bu web sitesinde yer alan bilgi ve görüşlere ulaşmakla yukarıda yer alan uyarıları tam olarak anlamış ve bunlara uymayı kabul etmiş addedileceksiniz. Bu uyarıları okuduğunuz halde tam olarak anlamadığınız konusunda en ufak bir tereddütünüz olması durumunda piyasayorum.com web sitesinde yer alan bilgi, yorum ve anazlizleri kesinlikle okumayınız ve takip etmeyiniz.

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz