giriş yapüye ol

Fed Neden QE'ye Devam Dedi?

Fed’in varlık alımlarını en azından Eylül toplantısında devam etme kararı aldığından beri tahvil piyasasında talebin artıp faizlerin %2,70 seviyesinin altına kadar gerilediğini gördük. Çarşamba gününden beri okuduğum analist notlarında, Fed’in projeksiyonlarından tutun ekonominin gidişatını yargılamaya yönelik birçok sofistike analizden bahsedildiğini gördüm.

 

Ben, Fed’in Eylül ayını pas geçmesinin çok basit temel nedenlere bağlıyorum. Bu da yatırımcıların, siyasi gündemin yoğun olduğu bir süreçte, hükümeti tahvil piyasası üzerinden cezalandırmasını engellemek. Dolayısılya varlık alımlarına devam etmek, en büyük tahvil alıcısı Fed’in tahvil piyasasını desteklemeye devam edeceği anlamına geliyor. Fed varlık alımları ile borçlanma maliyetlerini düşürdüğü gibi yatırımcıların, tahvil piyasası üzerinden ABD hükümetini ve ABD ekonomisini cezalandırmasını engellemiş oluyor. ABD’nin siyasi gündemine baktığımızda, borç tavanı, yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı olurken,  ABD tahvilleri için satış olasılığı barındırıyor. Dolayısıyla Bernanke’nin de ‘’fiscal restrain’’ tanımlamasıyla hedef gösterdiği hükümet kaynaklı olumsuz etkiler bence, Fed’in QE’ye devam demesinin en büyük nedeni olarak duruyor.

‘’Taper’’ çok geniş bir tanım olduğundan, QE’nin 85 milyar Dolar’dan 84 milyar Dolar’a çekilmesi de ‘’taper’’ olmuş olacak.  Yani Fed’in daha değil en az agresif olmasını bekleyebiliriz. Bağlı olduğu hükümetler adına çalışan hiçbir merkez bankası (her ne kadar kağıt üstünde özerk olsa da), hükümetin borçlanma maliyetlerini yükseltemez. Özellikle, kısa vade de belirsizlikler var ise. Bu yüzden ‘’taper’’ sürecinin olabildiğince yavaş gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Üstüne üstlük, enflasyonu bir endişe olarak değil, bir hedef olarak gören (ve modern para politikası teorisine inanan) bir merkez bankası için QE’ye devam etmekte oldukça istekli olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer bu analizin tutarlı olduğuna inanıyor ve bu yönde pozisyon almak istiyorsanız, Altın en ideal yatırım aracı olmakla beraber, kağıt Altın vs nedeniyle Altın’ın artık Ayn Rand’ın Altın’ı olmadığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca, Altın fiyatlarının ''Taper'' kelimesine de çok duyarlı olduğundan ikinci bir dip yapma olasılığı da ölmüş değil.

--

Mete Argın

e-posta. mete.argin@xtb.com.tr
tel. +90 212 705 1082

X Trade Brokers Menkul Değerler A.Ş.
Büyükdere caddesi, No 191

Apa-Giz Plaza, Kat 23

34394 Levent - İstanbul, Türkiye

web.        www.xtb.com.tr

facebook.com/xtbtr

twitter.com/xtbtr
linkedin.com/company/x-trade-brokers-dm-s.a.

 

YASAL UYARI

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir.Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı tarafımız sorumlu tutulamaz. Bu web sitesinde yer alan bilgi ve görüşlere ulaşmakla yukarıda yer alan uyarıları tam olarak anlamış ve bunlara uymayı kabul etmiş addedileceksiniz. Bu uyarıları okuduğunuz halde tam olarak anlamadığınız konusunda en ufak bir tereddütünüz olması durumunda piyasayorum.com web sitesinde yer alan bilgi, yorum ve anazlizleri kesinlikle okumayınız ve takip etmeyiniz.

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz