giriş yapüye ol

Getiri Eğrisi Ters Döndü XTB Forex

Dün ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptığı uyarılardan sonra, borç tavanı merkezli endişeler piyasada artmaya başlamış durumda. Bu anlamda bakanlık, borç tavanının yükseltilememesi halinde ABD’nin yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini ve bunun sonuçlarının felaket olacağını söylerken, temsilciler meclisi sözcüsü John Boehner bu durumu engellemek için kararlı olduğunu söyledi. Tahvil piyasası hareketine baktığımızda, kısa vadede getiri eğrisinin ters dönmüş olduğunu görüyoruz. 1 aylık hazine tahvilinin, 3 aylık tahvilden daha fazla getiri sağlıyor olması (yani riskinin daha fazla olması), 17 Ekim’de yükseltilmesi için son günü dolan borç tavanının yarattığı ndişelerinin fiyatlandığını gösteriyor. Getiri eğrisindeki bu hareket, Eylül 2008’den beri yaşanan en büyük ters dönüş.

Hisse senedi endeksleri S&P 500 (US.500) ve Dow (US.30) günü %0,88 ve %0,91 oranında aşağıda kapatırken, piyasada yaşanan korku ortamının göstergesi volatilite endeksi VIX, %6,46 yükselerek 17,67 ile Haziran sonundan beri en yüksek seviyeyi gördü. Dün ABD kongre yapılan silahı saldırının piyasalara pek fazla etkisi olduğunu söyleyemeyiz.

Ekonomik veri tarafına baktığımızda, ABD’de tahminlerin gerisinde kalan ISM servisler endeksi ile beklentileri aşan haftalık işsizlik başvurularını görüyoruz. Haftalık işsizlik başvuruları büyük resimde düşüşe devam ediyor. Dünkü veri, işsizlik başvurusunda bulunan kişilerde bir önceki aya göre 1000 kişilik bir artış gözükse de beklentilerden 5000 kişi daha az geldi.  Haftalık oynaklığı dışarıda bırakan 4 haftalık ortalama rakam ise 308,75’den 305,000’e gerilemiş durumda. ISM hizmetler verisi ise Eylül ayında 58,6’dan 54,4’e geriledi. Beklenti 57.5 seviyesindeydi. Verinin istihdam kalemi 4.3 puanlık gerileme ile 52,7’ye düştü.

Dün ayrıca, yoğun siyasi ve ekonomik veri gündemini haricinde, Fed başkanlarının yaptığı açıklamalar izlendi. John Williams, ekonomi toparlandıktan sonra kısa vadeli faiz oranlarının daha normal seviyelere yükseleceğini söylerken, Fed’in işsizlik rakamı %6,5’e inene kadar faizleri yükseltmeyi düşünmediğini söyledi. Bu anlamda, işsizlik oranının 2015’in başında bu seviyelere ineceğini faizlerinse 2015’in ikinci yarısında yükseltilmesinin uygun olacağını söyledi. Ayrıca, Williams’ın %6,5 işsizlik oranı için tetik(trigger) kelimesini kullanması bizce ilgi çekiciydi. Lakin, Ben Bernanke bu seviyenin herhangi birpolitika değişikliğini tetiklemeyeceğini, sadece önemli bir eşik olduğunu söylemişti. Öte yandan, Dallas Fed başkanı, Richard Fisher, Fed’in Eylül ayında QE’ye aynı hızda devam etmesinin piyasada belirsizliği arttırdığını söyledi.

Dün Altın fiyatlarının, güçsüz ekonomik veri akışında, 1303 dolardan 1320 desteğine doğru hareketine şahit olduk. 1320 desteği yatırımcılar tarafından sat sinyali olarak görülmeye devam edilirken, piyasa talep odaklı ilerlemeye devam ediyor. Bu hafta gelen Altın arzının artacağına yönelik haberlerin göz ardı edildiğini söyleyebiliriz. Bugün için 1330 direnci test edilebilir. Bu seviyeler, Altın fiyatlarının 1430’da başlayan aşağı yönlü trendi kırmasında kritik olacaktır.

Bu sabah karşı, Japonya Merkez Bankası, beklendiği gibi para politikasında değişikliğe gitmezken, ekonominin ılımlı bir toparlanma içinde olduğunu söyledi. BoJ’un para politikası hedefi olan enflasyon tarafında ise, beklentilerin yükselmeye başladığını görüyoruz. taze gıda dışı tüketici fiyat endeksi %0,5 ila %1 aralığında duruyor. Karar sonrası, USDJPY paritesi 97,30’dan 97’ye geriledi.

Amerika’da hükümetin kapalı kalması nedeniyle, normalde bugün açıklanması beklenen tarım dışı istihdam verisinin açıklanmayacağı dün kesinleşti. Bugün Avrupa seansında bölge üretici fiyatları endeksi takip edilecektir. ABD’de ise bölgesel Fed başkanlarının konuşmalarını yakından izlenmeli.

 

-- 

Mete Argın

e-posta. mete.argin@xtb.com.tr
tel. +90 212 705 1082

X Trade Brokers Menkul Değerler A.Ş.
Büyükdere caddesi, No 191

Apa-Giz Plaza, Kat 23

34394 Levent - İstanbul, Türkiye

web.        www.xtb.com.tr

facebook.com/xtbtr

twitter.com/xtbtr
linkedin.com/company/x-trade-brokers-dm-s.a.


 

This e-mail transmission is intended solely for the ordinary user of the e-mail address to which it was addressed. It may contain legally privileged and/or confidential information. If you have received this e-mail in error or are not an intended recipient please inform the sender with-out delay and delete this e-mail, attachments and possible copies immediately. The unauthorized use, disclosure, distribution and/or copying of this e-mail or any information it contains is prohibited. X-Trade Brokers DM S.A. does not accept liability for any damage caused by incomplete transmission, possible modification or delay of this e-mail during the transmission from the sender to the recipient.

 

Bu e-posta iletimi sadece e-posta adresinin gönderildigi kullanicinin e-posta adresine yöneliktir. Yasal olarak ayricalikli ve/ veya gizli bilgileri içerebilir. Eger bu e-postayi hatali aldiysaniz veya muhatabi degilseniz lütfen göndericiyi gecikme olmadan bilgilendiriniz ve hemen bu e-postayi, eklerini ve olasi kopyalarini siliniz. Bu e-postanin veya içerdigi herhangi bir bilginin izinsiz kullanimi, açiklanmasi, dagitimi ve/ veya kopyalanmasi yasaktir. Internet iletisiminde güvenlik ve hatasiz gönderim garanti edilemeyeceginden, mesajin yerine ulasmamasi, geç ulasmasi, içeriginin bozulmasi yada mesajin virus tasimasi gibi problemler olusabilir. Gönderen taraf,  bu tip sorunlardan sorumlu tutulamaz. X Trade Brokers Türkiye mesajin gönderiminden veya içeriginden sorumlu tutulamaz.

 

Yasal Uyari: Burada yer alan yatirim bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatirim danişmanligi kapsaminda degildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanilarak yatirim karari verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar dogurmayabilir. Bu yazida yer alan bilgilerin tam ve dogru oldugu garanti edilmemektedir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile dogabilecek sonuçlardan X Trade Brokers Menkul Degerler A.Ş. sorumlu degildir.

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz