giriş yapüye ol

Makro Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda, ABD hükümetinin kapalı kalmaya devam etmesi, ülkenin borçlanma tavanı konusunda siyasetçilerin uzlaşamaması ve Obama'nın FED Başkanlığı için adayını resmen Janet Yellen olarak açıklaması, gündemin ilk maddeleri olarak varlık fiyatlarında dalgalanmaların sürmesine neden oluyor.
 

Global endekslerde ABD merkezli belirsizlikler ve riskler, hisselerin kayıp ve kazançlar arasında gidip gelmesine yol açarken, parite ve emtia fiyatlarında da sert hareketler gözlemleniyor. Dün yayınlanan 18 Eylül'de biten FOMC toplantısının tutanaklarında, FED yetkililerinin tahvil alım miktarını azaltmamalarına rağmen, üyelerden çoğunun parasal genişlemenin bu yıl kısılmaya başlanmasının uygun olduğunu düşündüğü görüldü. Diğer taraftan ABD Hazinesi'nin temerrüde düşeceği tarih olarak tahmin edilen 17 Ekim yaklaşırken, Yellen'ın yeni FED Başkanı olmasını piyasaların olumlu karşıladığı görüldü.
 

Ekonomik takvimindeki veri akışının yoğun olduğu söylenebilecek haftanın dördüncü gününe girilirken, BOE'nin faiz kararı ve istihdam taleplerin verilerinin öne kıtığı görülüyor. Bunun yanında FOMC üyeleri ile birlikte, BOJ Başkanı Kuroda ve ECB Başkanı Draghi'nin konuşmaları yakından izlenecek
 

"Gözler BOE Başkanı Mark Carney'de"
 

İngiltere, son aylar içerisinde olumlu gelen ekonomik veriler ile iyimser bir tablo oluşturmaya başlayan aza sayıda ülke arasında yer alıyordu. Ancak geride kalan ve bu hafta içerisinde ada ülkesi için yayınlanan rakamlar hayal kırıklığı yaratırken, Sterlin'de de sert satışlar gözlemlendi. Yapılan olumlu yorumlar ve beklentilerin yükselmesi sonrasında görünümün kötüleşmesinin politika yapıcılara nasıl yansıyacağı merak ediliyor. BOE'nin bugün yayınlayacağı faiz oranı ve toplam parasal genişleme miktarında bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak Banka'nın ülkedeki son ekonomik gelişmeleri nasıl değerlendireceği ve nasıl bir çizgi izlemeyi tercih edeceği ülkenin para birimi üzerinde de hareketlenmelere neden olabilir.
 

"Yatırımcılar ABD istihdam talepleri ile yetinecek"
 

ABD'de hükümetin kapalı olması nedeni ile tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı rakamlarını göremeyen piyasalarda, ülkenin istihdam piyasasındaki gelişmeleri takip edebilmek için haftalık işsizlik maaşı başvuruları önem taşımaktadır. FED yetkililerinin çoğunun parasal genişlemenin bu yıl içerisinde kısılması gerektiğini düşündüklerinin görüldüğü FOMC tutanaklarından sonra açıklanacak istihdam talepleri verisi piyasaların bu rakama olan hassasiyetini artırabilir. Geçen hafta 308 bin olarak açıklanan rakamın bu kez 307 bin ile çok büyük bir değişiklik göstermesinin beklenmediği görülüyor. Verinin beklentilerin üzerinde olumsuz açıklanması Dolar'da değer kayıplarının görülmesine neden olabilecekken, rakamın tahminlerin altında olumlu gelmesi ABD'nin para biriminde yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşmesini sağlayabilir.

"Risk Açıklaması; GCM Menkul Kıymetler A.Ş. web sitesinde veya e-mail gönderimlerinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgileri dikkate alarak GCM Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından hazırlanmıştır. Gönderilen bu bilgiler, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan, manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı GCM Menkul Kıymetler A.Ş. sorumlu tutulamaz."

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz