giriş yapüye ol

USD/TRY ANALİZ

"TCMB Repo ihalelerine son verdi"

PPK'nın bugünkü toplantısının ardından yapılan açıklamada TCMB, politika faiz oranında ve faiz koridorunun bantlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. Piyasalarda beklentiler Banka'nın faiz tarafında yeni bir adım atmayacağı yönünde idi.

Ancak TCMB'nin bugünkü toplantısından çıkan sürpriz sonuç Banka'nın, para piyasasındaki faiz oynaklığını azaltmak için 1 ay vadeli repo ihalelerini son vermesi idi. PPK, para politikasındaki temkinli duruşun korunması gerektiği görüşünü belirtti. Kararın açıklanmasının ardından USD/TRY paritesi 2.0154 seviyesine kadar gerilerken, TCMB'nin faiz oranlarında bir değişiklik yapmadan kuru baskı altına alabilmek yeni bir adım attığı görüldü. Banka'nın repo ihalesi uygulamasını iptal ederken dolanımdaki TRY miktarını azaltıp, USD/TRY paritesinde küresel gelişmelere bağlı olarak gerçekleşen yükselişleri sınırlamaya çalıştığı ifade edilebilir. 

Merkez bankasının faiz oranlarını değiştirmemesi haberi ardından Türk lirasında gerçekleşen değerlenmenin kur üzerinde satış baskısına neden olduğunu, bu durumun kuru 2,0150 seviyesine kadar gerilettiği görülmektedir. Teknik olarak baktığımızda gelen makro-ekonomik verilerin de etkisi ile düşüş baskısının devam ettiğini, 2,0250 direnci altında kaldığı müddetçe bu düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz.

 

PİVOT; 2,0250 DESTEK; 2,0145-2,0060-1,9980 DİRENÇ; 2,0250-2,0315-2,0400

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz