giriş yapüye ol

Yeni Bir İndirim Mi? (A1 FX)

*ABD’de bekleyen konut satışları ve Dallas FED imalat endeksi artış beklentilerinin aksine geriledi…

ABD’de bekleyen konut satışları, Ekim ayında %1’lik artış beklentisine karşılık yükselen borçlanma maliyetlerinin konut sektöründeki toparlanmayı olumsuz etkilemesi ile birlikte %0,6 azalarak üst üste 5. ayda da geriledi ve Aralık 2012’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Eylül ayındaki düşüş ise %5,6’dan %4,6′ya revize edildi.

Dallas FED imalat endeksi ise Ekim ayındaki 3,6 seviyesinden Kasım ayında 5’e yükselme beklentisine karşılık 1,9’a geriledi.

İran’la nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının yarattığı iyimserlikle ABD borsaları yeni rekor seviyeleri test etmesinin ardından günü karışık seyirde tamamladı. S&P 500 endeksi %0,13 düşüşle zirve seviyelerinden geriledi, Dow Jones endeksi ise %0,05 ile sınırlı bir artış gösterdi.

*Japonya Merkez Bankası tutanaklarına göre bazı üyeler aşağı yönlü riskler konusunda uyarıda bulundu…

Japonya Merkez Bankası’nın toplantı tutanaklarına göre Kurul üyelerinden 3′ü, ekonomik görünüm raporuna muhalefet ederken, 3 üyeden 2′si Merkez Bankası’nın ekonominin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü riskleri ön plana çıkarmasını isterken, 1 üye ise %2 olan enflasyon hedefinde daha esnek olunmasını istedi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda ise enflasyon hedeflerinin iddialı olduğunu fakat başaracaklarını, %2 enflasyon hedefine 2014 mali yılında veya daha erken ulaşılmasını beklediğini belirtti.

*Avrupa Merkez Bankası üyelerinden faiz indirim sinyali gelmeye devam etti…

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Christian Noyer, faiz oranlarının daha uzun bir süre düşük seviyede kalması gerektiğini ve ihtiyaç duyulması halinde daha da aşağı çekilebileceğini söyledi.

Yönetim Kurulu üyelerinden Arddo Hansson ise faiz indirimi konusunda Merkez Bankası’nın tüm olasılıkları tüketmediğini ve başka seçeneklerin de masada olduğunu, 25 baz puandan daha düşük bir faiz indiriminin de söz konusu olabileceğini, mevduat faizini eksiye düşürmeye hazırlıklı olduklarını, Euro Bölgesi’nde deflasyon riski görmediğini belirtti.

*Çin’de finansal sektörde yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyor…

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu, finans sektörüne daha fazla özel sektör sermayesi getirme girişimleri çerçevesinde küçük kredi finansman şirketleri için sınırlamaları gevşeteceği belirtildi.

Buna karşılık Çin’in, bankaların kredileri, başka finansal kuruluşlara yapılandırıp varlık satışı olarak göstererek kredi sınırlamalarından kaçmaya çalışmalarına karşı tedbirler planlandığı belirtildi.

Çin Merkez Bankası düzenlediği 7 günlük ters repo ihalesi ile piyasalara 32 milyar Yuan likidite sağlarken, geçtiğimiz hafta da iki ihale ile toplam 68 milyar Yuan likidite sağlanmıştı.

Çin Merkez Bankası Başkanı da ekonomik büyümenin istikrar kazanmakta ve iyileşmekte olduğunu, enflasyon ve istihdam şartlarının da istikrarlı olduğunu belirtirken, daha fazla finansal reformun yapılacağını belirtti.

*İspanya’da bütçe açığı artış göstermeye devam etti…

İspanya’da bütçe açığının GSYH’ye oranı Ekim ayında geçen yılın aynı dönemindeki %3,33 seviyesinden %3,61’e yükseldi.

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz