giriş yapüye ol

Bütçede Anlaşmaya Varıldı

Ekonomik verilerden eksik olduğumuz Salı gününde, piyasa fiyatlamalarının büyük ölçüde, ABD bütçe görüşmeleri ve Aralık ayı Fed toplantısı etrafında yoğunlaştığını söyleyebiliriz. 13 Aralık’taki bütçe paneli öncesinde dün, Cumhuriyetçileri temsilen Paul Ryan ve Demoktratları temsilen Patty Murry’nin, iki yıllık bütçe programı üzerinde anlaştıkları haberini aldık. Onanırsa, önümüzdeki ay hükümetin yeniden kepenk kapatma ihtimali ortadan kalkmış olacak. Paul Ryan’ın ağzından değinirsek,  anlaşma sayesinde, ABD’nin cari açığı vergiler yükseltilmeden (cumhuriyetçilerin istediği gibi) düşerken, federal harcamalar kesiliyor. Özellikle Federal harcamalar meselesinde tarafların daha önce uzlaşmazlığa düştüğünü söylemiştik. İiçinde bulunduğumuz mali yıl için belirlenen takdirsel harcama rakamı 1.012 trilyon dolar oldu. Bu rakam senato ve temsilciler meclisinin daha önce önerdiği rakamın arasında bulunuyor. Daha önce ekonomiye etkisinin olumsuz olduğu söylenen harcama kesintilerinden 63 milyar dolar rahatlama sağlanıyor. Anlaşmanın ABD cari açığını 20 ila 23 milyar dolar arasında azaltacağı konuşuluyor. ‘’Bipartisan Budget Act’’ anlaşması öncelikle (Cuma günü) temsilciler meclisinde (cumhuriyetçiler tarafında) daha sonra ise (20 Aralık’ta) senatoda (demoktratlar tarafından) onanması gerekiyor.  Eğer teklif, yasaya dönüşürse, planı yürürlüğe koymak için Ocak 15’e kadar tarafların süresi bulunuyor.

Piyasa hareketini değerlendirecek olursak, fiyatlamaların büyük ölçüde ‘’risk-off’’ havasını yansıttığını söyleyebiliriz. Majör Avrupa ve ABD hisse senedi endeksleri günü eksi bölgede kapatırken, dolarda ve tahvil faizlerinde aşağı yönlü trend devam etti. Emtiaların ise zayıf dolardan faydalanarak, primlendiğini görüyoruz. Altın 21 günlü ortalamasını kırmasıyla gelen alımlar 1267 kritik direncine kadar devam etti. 1267-70 seviyesinin üzerine çıkılmadan, alıcıların çekingenliği devam edebilir. Bu anlamda bütçe konusunda nlaşmaya varılması, güvenli limana kaçış alımlarının terse dönmesine neden olabilir.

Riskten kaçınma eğilimi Asya seansında da devam etmekte. MSCI Asya-Pasifik endeksi %0,7 değer kaybederken, Çin başta olmak üzere Asya genelinde hisse senetleri satıcılı seyrediyor. Tarihsel olarak risk algısından olumlu olarak yararlanan Yen ise 102,54’e kadar gerilemiş durumda.

Japonya makine siparişleri Ekim ayında Eylül ayına göre %0,6 artış gösterdi. Yükseliş, vergi artışları öncesinde alımların hızlanmasına nedeniyle yaşanmış olabilir. Eylül ayında bu veri %2,1 düşüş yaşamıştı. Makine siparişlerini sermaye yatırımları için öncü gösterge olarak takip dün eden Japon hükümeti, makine siparişleri değerlendirmesini olumlu yönde revize etti.

Dün açıklanan API raporu, petrol stoklarının 7,5 milyon varil azaldığını gösterirken, bugün açıklanacak EAI raporunda 3 milyon varil gerileme bekleniyor. Rapor sonrasında WTI petrol 98,46’ya kadar yükseldi. 99 dolar bir sonraki direnç seviyesi olarak takip edilebilir.

Dünün bir başka önemli gelişmesi ise ABD tarım bakanlığı USDA’nın yayınladığı aylık Wasde raporu oldu. Raporun detaylarına gün içinde değinecek olmakla beraber, rapor sonrası buğday fiyatlarının 18 ayın dibini gördüğünü söyleyelim. Küresel arz beklentisi 2014 yılı için 178 milyon tondan 182 milyon tona çıkmış durumda.

 

 

-- 

Alev ŞAHİN 

e-posta. alev.sahin@xtb.com.tr
tel. +90 212 705 1053

X Trade Brokers Menkul Değerler A.Ş.
Büyükdere caddesi, No 191

Apa-Giz Plaza, Kat 23

34394 Levent - İstanbul, Türkiye

web.  www.xtb.com.tr

facebook.com/xtbtr

twitter.com/xtbtr
linkedin.com/company/x-trade-brokers-dm-s.a.

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz