giriş yapüye ol

Bütçe Anlaşması

•ABD’de bütçe konusunda mutabakata varıldı…

ABD’de bütçe konusunda müzakere yapan Demokrat ve Cumhuriyetçiler otomatik harcama kesintilerinin önümüzdeki 2 yılda 63 milyar dolar gevşetilmesi ve bütçe açığının 23 milyar dolara indirilmesi konusunda anlaştı. Anlaşmanın Senato ve Temsilciler Meclisi onayından geçmesiyle birlikte federal hükümetin Ocak’ta kapanma riski de ortadan kalkmış olacak.

•ABD’de Volcker kuralı onaylandı…

ABD’de “Volcker Kuralı” olarak bilinen ve bankaların kendi paraları ile yapacakları yatırımlara sınırlama getiren düzenlemeleri onaylanırken, Kural, bankaların kendi paralarıyla finans piyasalarında işlem yapmalarını yasaklarken, bankaların al-sat işlemlerinde spekülatif kar değil, işlemlerin piyasa riskine karşı korundukları veya müşteriler adına yapıldıklarına dair ispatı şart koşuyor.

FED, bankaların Volcker kuralına uyumları için öngörülen Temmuz 2014 tarihini ise Temmuz 2015′e uzattı.

•Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, diğer aktörlerin de aktif katkısı gerektiğini belirtti…

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, AMB’nin fiyat istikrarı ve sürdürülebilir büyüme için gereken koşulları korumakta ve yeniden sınıflandırmalar ve finans sistemindeki parçalara ayrılmayla mücadele etmekte olduğunu, diğer aktörlerin de AMB’nin görevi ile tanımlananlara ait olmayan bankacılık birliğinin tamamlanması, büyüme ile uyumlu mali konsolidasyonun uygulanması ve istihdam ve mamul piyasalarında yapısal reformlar konusunda katkı sağlama zamanı geldiğini belirtti.

•Japonya’da makine siparişleri beklentilere paralel artış gösterdi…

Japonya’da çekirdek makine siparişleri Eylül ayındaki %2,1’lik düşüşün ardından ekim ayında %0,6 ile beklentilere paralel artış gösterdi.

Mevsimsel etkilerden arındırılmamış verilerle Ekim ayında siparişler geçen yılın aynı dönemine göre ,8 artış göstererek gelecek yıla ilişkin olumlu sinyal verdi.

•Güney Kore’de işsizlik oranı geriledi…

Güney Kore’de işsizlik oranı Ekim ayındaki %3 seviyesinden Kasım ayında %2,9’a geriledi.

•IMF Bakanı Lagarde, Avrupa’da büyüme verilerinin istenilenin seviyenin altında olduğunu belirtti…

IMF Başkanı Lagarde, Avrupa’da ekonomik aktivitede yıllardır süren düşüşün ardından büyüme işaretlerinin gelişmeye başladığını, ancak büyüme oranları ve üretim seviyelerinin istenilen seviyelerin oldukça altında bulunduğunu belirtti.

•İngiltere’de sanayi üretimi beklentilere paralel artış gösterdi…

İngiltere’de sanayi üretimi Eylül ayındaki %0,9’luk artışın ardından Ekim ayında da %0,4 ile beklentilere paralel artış göstererek yükselişini 2. aya taşıdı.

•Türkiye’de 3. çeyrek büyümesi beklentilerin üzerinde geldi…

3. çeyrekte büyüme %4,2 olan beklentilerin üzerinde %4,4 artış gösterirken, böylece büyüme yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre %4 artış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış GSYH 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,3’lük artış kaydederken, 2011 yılının son çeyreğinden bu yana en yüksek yıllık artış görüldü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH ise 2. çeyreğe göre %0,9 artış gösterdi.

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz