giriş yapüye ol

‘’Tapering’’ Beklentileri Güçleniyor

ABD bütçesi üzerinde varılan anlaşma sonrasında, piyasaların ‘’tapering’’ beklentilerini fiyatlamalarda öne aldığını görüyoruz. Daha çok piyasa katılımcısı, varlık alımlarının azaltılması noktasında Aralık ayına yoğunlaşmış durumda. Bu anlamda huzursuzluk S&P 500’de devam ediyor. Endeks dün, bizim de analizlerimizde sıkça değindiğimiz 1775 desteğine kadar çekildi. ABD 10 yıllık tahvillerine baktığımızda uzun bir aradan sonra faizler toparlanarak %2,80’den %2,85’e kadar yükselmiş durumda. Önceki gün, 1267 ile 3 haftanın zirvesini gören Altın’da, yükselişlerin hala satış fırsatı olarak değerlendirildiğini görüyoruz. Gün içinde 1250 desteğinin kırılması aşağı yönlü fiyatlamaları tetikleyebilir. Petrol tarafında ise, stokların azalmasına rağmen fiyatlar 98,74 direncinden 97,30’a kadar gerilediğini görüyoruz.

Dün ABD hazinesinin yaptığı 30 yıllık tahvil satış ihalesi, varlık alımlarının azaltılmasına yönelik huzursuzluğu en net gördüğümüz gelişme oldu. 13 milyar dolar değerindeki ihalede, bid-to-cover oranı 2.16 ile 3 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.  30 Eylül’den beri 20 baz puan yükselerek %3,88’e kadar çıkmış durumda. Ayrıca, 10 yıllık tahvillerin satıldığı bir başka hazine ihalesi de, düşük talep çekerken, bid-to-cover oranı 2.61 oldu. Son 10 ihalenin ortalama bid-to-cover oranı 2,71 idi.

Dün ABD enerji bakanlığının istatistik kolu EIA’nın haftalık stok raporu, ABD ham petrol stoklarının 10,6 milyon varil azalarak 375,2 milyon varile gerilediğini gösterdi. Buna rağmen, petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketler gördük. Bunun nedenini arz tarafında yaşanan yükseliş olarak gösterebiliriz. Geçtiğimiz hafta ABD üretimi günlük bazda 64,000 varil artarak 8,075 milyon varile yükselmiş durumda. EIA raporunda bir başka nokta ise, son 12 ayda üretimini arttırmış ABD’nin, 2015 yılında dünyanın en büyük üretici olacağını ön görmesiydi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın aynı yönde bir beklentisi olmasına karşın, bunun için verdiği tarih 2020 olarak açıklanmıştı.

Japonya Topix endeksi sene başından beri %45 oranında yükseliş yaşarken, Tokya borsası rakamları, bu dönem boyunca Japon hisse senetlerindeki yabancı payının 125 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Kasım ayına kadar yabancı yatırımcılar Japon hisselerinin net alıcısı iken, yerli kişi ve kurumlarin bu süreçte sadece bir ay net alıcı konumunda olduğunu söylemeliyiz.

Çin’de yeni Yuan üzerinden krediler geçtiğimiz ayda beklentileri aştı. Toplam M2 para arzı yıllık bazda ,2 artarken, geçtiğimiz ay yeni krediler 580 milyar yuan beklenirken 624 milyar yuan olarak gerçekleşti. Aşırı kredi genişlemesi, Çin’in yumuşak iniş (veya toparlanma) sürecinde balon etkisi yaratıp finansal sisteme negatif etki edebilir. Dolayısıyla, bu veri başlı başına politika değişikliğine götürmese de, hükümetin kredi büyümesini yavaşlatacağı beklentilerini kuvvetlendirecektir.

Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvurularının yanında, Kasım ayında perakende satış verisi açıklanacak. Beklenti verinin bir önceki aya göre %0,4 oranında artış göstermesini ön görüyor. ABD ekonomisinin yaklaşık üçte ikisini oluşturan tüketici harcamasının, beklentilerden iyi gelmesi, mevcut ortamında, piyasa katılımcıların ‘’tapering’’ beklentilerini sineye çekmesine neden olabilir.

 

-- 

Alev ŞAHİN 

e-posta. alev.sahin@xtb.com.tr
tel. +90 212 705 1053

X Trade Brokers Menkul Değerler A.Ş.
Büyükdere caddesi, No 191

Apa-Giz Plaza, Kat 23

34394 Levent - İstanbul, Türkiye

web.  www.xtb.com.tr

facebook.com/xtbtr

twitter.com/xtbtr
linkedin.com/company/x-trade-brokers-dm-s.a.

Anketlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen Sık Sorulan Sorular (SSS) başlıklı menümüze Tıklayınız..

Göstermiş olduğunuz ilgi ve anlayışınıza teşekkürederiz.
İletişim: info@nekadarolur.com

Web Tasarım & Kodlama
Sezgin Altınöz